CPU Prozessor AMD Athlon 800MHz A0800AMT3B Sockel A 462 FSB200 256KB* c43
Für eine größere Ansicht klicken Sie auf das Vorschaubild
Art.Nr: c43
Lieferzeit: 3 Tage
Artikelzustand: gebraucht
Dieser Artikel ist momentan nicht verfügbar
inkl. Mwst. Differenzbesteuert nach §25a UStG
gegebenenfalls plus Versandkosten
Produktbeschreibung
CPU Prozessor AMD Athlon 800MHz A0800AMT3B
Sockel A 462 FSB200 256KB
Technische Daten
Type
CPU / Microprocessor
Market segment
Desktop
Family
AMD Athlon
CPU part number
A0800AMT3B is an OEM/tray microprocessor
Stepping codes
ADFA   AFFA   AGGA   AQFA
Frequency
800 MHz
Bus speed
200 MHz
Clock multiplier
8
Package
453-pin staggered ceramic PGA; 1.95" x 1.95" (4.95 cm x 4.95 cm)
AMD Package number
26822
Socket
Socket A (Socket 462)
Architecture / Microarchitecture
Microarchitecture
K7
Processor core
Thunderbird (Model 4)
Manufacturing process
0.18 micron; 37 million transistors
Die
120mm2
Data width
32 bit
The number of CPU cores
1
The number of threads
1
Floating Point Unit
Integrated
Level 1 cache size
64 KB 2-way set associative code cache; 64 KB 2-way set associative data cache
Level 2 cache size
Full-speed on-die 256 KB
Multiprocessing
Uniprocessor
Features
MMX instructions, Extensions to MMX, 3DNow! technology, Extensions to 3DNow!
Low power features
Halt state, Stop Grant states, Sleep state, Probe state
Electrical / Thermal parameters
V core
1.75V
Minimum/Maximum operating temperature
0°C - 90°C
Notes on AMD Athlon 800 MHz
Actual bus frequency is 100 MHz. Because the processor uses Double Data Rate bus the effective bus speed is 200 MHz.