CPU Prozessor AMD Athlon 800 MHz AMD-K7800MPR52B A FSB200 512KB Slot A* c933
Für eine größere Ansicht klicken Sie auf das Vorschaubild
Art.Nr: c933
Lieferzeit: 3 Tage
Artikelzustand: gebraucht
Dieser Artikel ist momentan nicht verfügbar
inkl. Mwst. Differenzbesteuert nach §25a UStG
gegebenenfalls plus Versandkosten
Produktbeschreibung
CPU Prozessor AMD Athlon 800 MHz AMD-K7800MPR52B A
FSB200 512KB Slot A
Technische Daten
Type
CPU / Microprocessor
Market segment
Desktop
Family
AMD Athlon
CPU part number
AMD-K7800MPR52B A is an OEM/tray microprocessor
Frequency
800 MHz
Bus speed
200 MHz
Clock multiplier
8
Package
Card Module
Socket
Slot A
Architecture / Microarchitecture
Microarchitecture
K7
Processor core
Pluto (Model 2)
Manufacturing process
0.18 micron
Die
102mm2
Data width
32 bit
The number of CPU cores
1
The number of threads
1
Floating Point Unit
Integrated
Level 1 cache size
64 KB 2-way set associative code cache; 64 KB 2-way set associative data cache
Level 2 cache size
512 KB backside cache running at 320 MHz
Multiprocessing
Uniprocessor
Features
MMX instructions; Extensions to MMX; 3DNow! technology; Extensions to 3DNow!
Low power features
Halt state; Stop Grant states; Sleep state; Probe state
Electrical / Thermal parameters
V core
1.7V ± 0.1V
Minimum/Maximum operating temperature
0°C - 70°C
Minimum/Typical/Maximum power dissipation
7 Watt (Stop Grant mode) / 43 Watt / 48 Watt
Notes on AMD Athlon 800 MHz
Actual bus frequency is 100 MHz. Because the processor uses Double Data Rate bus the effective bus speed is 200 MHz.