CPU AMD A4-4000 AD4000OKA23HL Dual Core 2x 3.0GHz Sockel FM2 AMD Grafik* c592
Für eine größere Ansicht klicken Sie auf das Vorschaubild
Art.Nr: c592
Lieferzeit: 3 Tage
Lagerbestand: 2
Artikelzustand: gebraucht
HAN: AD4000OKA23HL
Hersteller: AMD
inkl. Mwst. Differenzbesteuert nach §25a UStG
gegebenenfalls plus Versandkosten
Produktbeschreibung
CPU AMD A4-4000 AD4000OKA23HL Dual Core 2x 3.0GHz Sockel FM2 AMD Grafik
Technische Daten
Type
CPU / Microprocessor
Market segment
Desktop
Family
AMD A4-Series
Model number
A4-4000
CPU part numbers
Frequency
3000 MHz
Maximum turbo frequency
3200 MHz
Package
904-pin organic lidded micro Pin Grid Array (UOF904)
Socket
Socket FM2
Size
1.57" x 1.57" / 4cm x 4cm
Weight
1.4oz / 39g
Introduction date
May 13, 2013
Price at introduction
Architecture / Microarchitecture
Microarchitecture
Piledriver
Processor core
Richland
Core stepping
RL-A1
CPUID
610F31
Manufacturing process
0.032 micron
Data width
64 bit
The number of CPU cores
2
The number of threads
2
Floating Point Unit
Integrated (shared between two cores in each module)
Level 1 cache size
64 KB 2-way set associative shared instruction cache; 2 x 16 KB 4-way set associative data caches
Level 2 cache size
1 MB 16-way set associative shared exclusive cache
Level 3 cache size
None
Cache latency
3 (L1 cache)
Multiprocessing
Uniprocessor
Extensions and Technologies
Security Features
EVP / Enhanced Virus Protection
Low power features
Core C1, C1E, C6 and CC6 states; Package S3, S4 and S5 states; PowerNow!
Integrated peripherals / components
Integrated graphics
GPU Type: Radeon HD 7480D
Base frequency (MHz): 724
Memory controller
The number of controllers: 1
Memory channels: 2
Supported memory: DDR3-1333
Maximum memory bandwidth (GB/s): 21.3
Other peripherals
PCI Express 2.0; Unified Video Decoder 3.2
Electrical / Thermal parameters
Maximum operating temperature
70°C
Thermal Design Power
65 Watt
Notes on AMD A4-4000
One source states that the GPU runs at 720 MHz
Lieferumfang
CPU - ohne weiteres Zubehör * gebraucht *
Abbildung ähnlich
Herstellerangabe / Produktsicherheit
Sie unterliegen nicht den neuen Anforderungen der GPSR.
EU Verantwortliche Person
Unternehmensname       Advanced Micro Devices GmbH
Adresse       Einsteinring 24, Dornach bei München, 85609, DE
E-Mail       Info_germany@amd.com
9 Artikel in dieser Kategorie
Warenkorb
Ihr Warenkorb ist leer.
Anmelden
Neue Artikel
CPU Prozessor Intel Pentium II SL2U6 400 MHz FSB100 512KB Slot 1 Pentium 2* c980